Поставянето на капани е най-успешният и практичен метод за да се отървете от къртиците. Разбирането на поведението им ще подобри начина на поставянето на капани. Когато чувствителната муцуна на къртицата се сблъска с чужд обект в дупката, има голяма вероятност тя да изостави тази част от изкопа или да копае под и около капана. Не се спира от буци в тунела, появили се случайно в кухините и по-скоро ще копае през тях, отколкото да ги заобиколи.
Вариант 1. Поставяне на капана в повърхностен тунел.
Повърхностните тунели са лесни за откриване. Те са видими отгоре и наподобяват вените в човешкото тяло. Преди да поставите капана, утъпчете с крак тунела за да проверите дали той е все още използваем. Ако на другия ден тунела е отново навдигнат значи тунела е активен. В повърхностните тунели капана се поставя много лесно, тъй като почти няма нужда от разкопаване за да се стигне до него. Просто разкривате прохода и поставяте капана. Изборът на често използвани проходи е много важен за успеха на вашите усилия за контрол.
Вариант 2. Поставяне на капана в дълбок ( постоянен ) тунел.
Дълбоките тунели са по-трудни за откриване. Предимството при поставянето на капани в тях обаче е, че те са постоянни и къртицата много рядко ги изоставя, а освободената от уловената къртица територия, веднага се заема от конкурентите и, което гарантира по-голям брой уловени екземпляри от едно място. Между къртичини подредени в линия задължително има дълбок тунел, който ги свързва. Къртичините са място, където къртицата изхвърля излишната пръст. Не поставяйте капана там, а най-малко на 45см. от къртичината в хоризонтална посока. За да намерите по-лесно дълбокия тунел си помогнете с остър метален шиш. Там където е локализиран прохода ще усетите по-леко забождането. За да сте сигурни, кой от дълбоките проходи се използва, стъпете върху две съседни къртичини. Ако на другия ден те са възстановени, между тях е мястото където трябва да търсите тунела.
Важно:
1. Не сипвайте пръст върху капана!
2. Покрийте с непрозрачен съд така, че да предотвратите навлизането на светлина и въздух, но осигурете достатъчно пространство отгоре за повдигането на пръстените!
3. При работа с капана използвайте латексови ръкавици за да предотвратите поемане на човешка миризма!
4. Добре би било, ако оставите капана да престои два дни заровен в пръст на друго място преди да го заложите за да елиминирате неговата миризма!
5. Въпреки, че един капан би могъл да реши проблема, употребата на повече ще увеличи скоростта и цялостния успех на програмата по залавянето им!
Капани

Капан за къртици - тип челюстен
10.00лв.
Челюстния тип капан е разработен в САЩ през миналия век. Достатъчно е да споменем, че в Щатите (а и не само там) има професия „Ловец на къртици” и именно те работят с този модел. Препоръчваме го, какт...

Капан за къртици - тип тунелен
10.00лв.
Тунеленият тип капан е разработен преди повече от 150 години в Англия. Конструкцията му е непроменена и до днес, което доказва ефективността му. Препоръчваме го предимно за къртици. Имаме няколкократн...